Na čo si dať pozor pred cestou na Floridu?

Florida patrí spolu s New Yorkom a Kaliforniou k najnavštevovanejším miestam v Amerike. Turistov láka na slnko, more, biely piesok, krásnu prírodu, ale aj na nakupovanie, zábavné parky, golf, rybárčenie, potápanie alebo jachtárčenie. Ako zariadiť, aby sa pobyt stal príjemným a bezstarostným zážitkom a nie nočnou morou?

Jazyková bariéra

Bez angličtiny sa na Floride nezaobídete. To zistíte už na letisku, kde vás po prílete čaká pohovor s imigračným úradníkom. Pýtať sa vás bude na základné otázky, ako je účel cesty, miesto vášho pobytu v USA alebo dátum spiatočného odletu. Obvykle celá "procedúra" trvá sotva päť minút a nie je nijako zákerná, skôr slúži len na overenie toho, či ste schopní sa v USA dohovoriť. Hodiť sa vám tak budú aspoň základy angličtiny. Okrem nej sa tu dohovoríte aj po španielsky, Florida totiž bola až do roku 1819 španielskou kolóniou.

Kontroly na letiskách

Kontroly na letiskách sú čím ďalej prísnejšie, dávajte si teda veľký pozor na to, čo si so sebou na Floridu pribalíte do kufra. Kvôli českým pochúťkam - napríklad salámam, populárnym rezňom alebo paštétam, ktorých sa nedokážete vzdať, by ste mohli mať nemalé problémy. Pozor si dajte aj na nedojedené desiaty. V lepšom prípade vám ich zabavia, v tom horšom potom môžete zaplatiť pokutu v sume desaťtisíc dolárov.

Počasie

Príjemná teplá a vyrovnaná klíma je pre Floridu typická, preto patrí medzi turisticky obľúbené celoročné destinácie. Letá sú tu horúce a vlhké, zimy mierne a suché. K Floride ale patria aj hurikány alebo tropické cyklóny, ktoré dokážu znepríjemniť život. Väčšina z nich túto oblasť zasiahne v období od augusta do októbra, cestu si sem preto naplánujte radšej inokedy. Za ideálne by sa dali označiť mesiace apríl a máj, kedy je počasie stabilné a ceny za ubytovanie nižšie. Ak nechcete ležať na pláži, ale láka vás skôr turistika, potom sem vyrazte v januári a februári. Teploty v tomto období pripomínajú našu jar, menej tu prší a vlhkosť vzduchu nie je taká vysoká.

Cestovanie autom

Rozhodli ste sa cestovať po USA na vlastnú päsť? Potom si môžete požičať auto a užívať si samostatnosť, nezávislosť a flexibilitu. Než sa však začnete preháňať po legendárnych amerických cestách a otvoríte sa novým zážitkom, musíte si v Česku vybaviť medzinárodný vodičský preukaz. Nejedná sa o nič ťažké, stačí len na úrade vyplniť žiadosť a zaplatiť drobný poplatok. Zoznámiť sa nezabudnite tiež s tamojšími cestnými pravidlami, ktoré na Floride platia, napríklad so špecifickými značkami alebo povolenou rýchlosťou. Pokuty tu totiž bývajú naozaj vysoké, tak nech sa vám výlet zbytočne nepredraží.