Pre väčšiu prehľadnosť sme otázky rozdelili do niekoľkých okruhov.

REALITNÉ OTÁZKY

Ako je možné charakterizovať trh s nehnuteľnosťami na Floride ?

Pre Floridu je typický regulovaný a licencovaný trh. Agenti tu fungujú inak než realitní makléri v iných krajinách sveta. Prechádzajú náročným študijným procesom, ktorý je zakončený štátnou skúškou, a ich vzdelanie sa nekončí ani po získaní licencie. Podliehajú veľmi prísnym pravidlám – pokiaľ konajú nečestne a neférovo o licencii, ktorú potrebujú na výkon svojho povolania, prídu a už nikdy ju nemôžu získať späť.

Je nákup nehnuteľnosti na Floride bezpečný ?

Nemusíte sa báť, vďaka prehľadnému prostrediu realitného trhu sú transakcie s nehnuteľnosťami na Floride veľmi bezpečné, pretože podliehajú prísnym regulám a majú jasne nastavené pravidlá. Na všetko navyše dohliadajú regulačné a kontrolné úrady.

Musí ma pri nákupe nehnuteľnosti na Floride zastupovať realitný agent ?

Nemusí, ale bude pre vás omnoho pohodlnejšie, keď jeho služby využijete. Realitný agent je totiž skutočný profesionál, ktorý vás zastupuje v celom procese nákupu nehnuteľnosti, a to od začiatku až do konca. Funguje ako váš sprievodca realitným trhom. Vyhľadáva vhodné nehnuteľnosti na kúpu a vďaka jeho prístupu k jednotnej centrálnej databáze je schopný ponúknuť vám všetky domy a byty na Floride, ktoré sú v danom čase k dispozícii.

Nie je lepšie využiť pri nákupe nehnuteľnosti na Floride služby viacerých realitných agentov ?

Vzhľadom na povahu trhu nie je. Väčšina nehnuteľností na Floride sa ponúka exkluzívne cez jedného realitného agenta, ktorý zastupuje tak predávajúcu, ako aj kupujúcu stranu. Preto vyberajte veľmi starostlivo toho správneho zástupcu, ktorý pozná veľmi dobre danú lokalitu, bude vás reprezentovať pri kúpe, vyberie s vami vhodnú nehnuteľnosť, prevedie vás celým procesom nákupu a následne vám pomôže s prevádzkou vašej nehnuteľnosti. 

Platím ako kupujúci realitnému agentovi nejakú províziu ?

Pri nákupe nehnuteľnosti na Floride ako kupujúci províziu neplatíte, hradí ju vždy predávajúca strana. Informácia o odmenách je vopred jasne daná.

V akej lokalite nehnuteľnosť na Floride kúpiť ?

Florida ponúka celý rad atraktívnych lokalít. Záleží len na vás, ktorej dáte prednosť. Pokiaľ tápete, radi vám jednotlivé oblasti osobne predstavíme, aby ste sa mohli rozhodnúť presne podľa vašich potrieb a požiadaviek a vybrali si správne.

Je lepšie kúpiť na Floride byt, alebo dom ?

Táto otázka patrí pravdepodobne k tým najbežnejším, s ktorými sa stretávame. Nie je možné na ňu však jednoznačne odpovedať, oba typy nehnuteľností majú svoje klady aj zápory a každému z nás vyhovuje niečo iné. Pri rozhodovaní hrá rolu celý rad faktorov – od finančného rozpočtu cez lokalitu až po vaše preferencie. Pokiaľ dávate prednosť súkromiu, pokoju a práci v záhrade, potom pre vás bude vhodnejšou voľbou rodinný dom, ktorý patrí na Floride k najrozšírenejším typom nehnuteľností. Ak ste skôr človek spoločenský, aktívny, neprekážajú vám spoločné priestory v podobe bazénov či fitnescentier, ani vyššie poplatky za služby, potom investujte do bytu na Floride.

Môžem financovať kúpu nehnuteľností na Floride hypotékou ?

Áno, vašu nehnuteľnosť môžete financovať aj hypotékou. Väčšinou sa vyžaduje akontácia vo výške 25 % - 40 % z hodnoty nehnuteľnosti, doklady o príjmoch, referenčné listy z rodnej krajiny, výpisy z banky za posledných 6 mesiacov. Naša spoločnosť je schopná vybaviť pre vás hypotekárny úver aj z floridských finančných „zdrojov“.

PRÁVNE OTÁZKY

Is the real estate insurance obligatory in Florida?

Property insurance is not obligatory. Buyers therefore often do not attach much importance thereto and are unpleasantly surprised by the amount of the insurance premium. However, do not underestimate the insurance. Even in Florida the weather can show its downside. It is therefore advisable to get ready for any extreme climate events. The amount of the insurance premium varies case by case depending on various factors, such as the age of the building, its safety features or the location, including the distance from the ocean.

Potrebujem na vycestovanie do USA víza ?

Záleží na tom, z akej krajiny pochádzate. Občania ČR a SK víza do USA nepotrebujú. Od januára 2009 im postačí vyplniť online formulár, na základe ktorého dostanú povolenie ESTA – elektronický systém cestovnej registrácie do USA.

Môžu vôbec cudzinci kupovať nehnuteľnosti na Floride ?

Vlastníctvo nehnuteľnosti nie je nijako obmedzené. Cudzinci môžu nehnuteľnosť na Floride kupovať úplne rovnako ako americkí občania. Nepotrebujete na to rodné číslo, ani číslo vašej zelenej karty. Musíte však mať na pamäti, že nákup domu na Floride nijako neovplyvní váš imigračný status. Do USA môžete odcestovať niekoľkokrát ročne, pokiaľ by ste sa však chceli zdržať dlhšie než 90 dní alebo pol roka, budete potrebovať špeciálne druhy víz. S ich vybavením vám radi pomôžeme.

Keď kúpim dom alebo byt na Floride, dostanem Zelenú kartu ?

Vlastníctvo rezidenčnej nehnuteľnosti na Floride vás neoprávňuje na získanie tzv. zelenej karty, teda povolenia na trvalý pobyt.

Je lepšie kúpiť nehnuteľnosť na Floride ako fyzická osoba, alebo na firmu ?

Toto je individuálne, záleží na celom rade faktorov. Napríklad na tom, ako často budete nehnuteľnosť na Floride obývať, či ju hodláte prenajímať, či bude jeden majiteľ, alebo viac, v akých pomeroch a podobne.

Je možné na Floride založiť spoločnosť ?

Áno, je to možné, Florida napokon patrí k obľúbeným miestam aj medzi podnikateľmi a investormi. Existujú tu dva základné typy spoločností, ktoré sa líšia právnymi aj daňovými vlastnosťami.

  • Spoločnosť Limited Liability Company (LLC) – ide v podstate o obdobu českej spoločnosti s ručením obmedzeným, poskytuje teda ochranu majetku jej vlastníkov. Dane z príjmu neplatí samotná spoločnosť, ale prechádza na jej vlastníkov, zisky sa zdaňujú na základe pomeru podielov v spoločnosti.
  • Corporation (CO., INC., CORP.) – pre tento druh spoločnosti je typické dvojité zdanenieplatí daň z príjmov právnických osôb na federálnej aj štátnej úrovni. Výnimkou je tzv. S-Corporation, kde je možné zdaňovať na úrovni spoločníkov vo firme. Tá je však určená iba občanom a rezidentom USA. Cudzinci preto zakladajú takzvané C-Corporations.

DAŇOVÉ OTÁZKY

Existujú nejaké špeciálne dane pre cudzincov pri nákupe nehnuteľnosti na Floride?

Pri kúpe nehnuteľnosti na Floride neexistujú žiadne špeciálne dane pre cudzincov. Kúpená nehnuteľnosť sa stane vaším druhým domovom, a tak sa k nej bude aj pristupovať.

Hradím ako kupujúci nejaké poplatky spojené s nákupom nehnuteľnosti na Floride ?

Áno, s nákupom nehnuteľnosti na Floride sú spojené tieto dane a poplatky:

  • inšpekcia nehnuteľnosti cca 500 USD 
  • odhad ceny nehnuteľnosti 500 – 1 000 USD
  • poplatky banke spojené s vybavením hypotéky 1 000 – 3 000 USD
  • daň z nehmotného majetku (účtuje štát Florida) zhruba 200 – 300 USD
  • poplatok za právne zastúpenie, notárske poplatky 1 000 – 2 000 USD
  • poplatky za vydanie Title Insurance – poistenie proti prípadným uplatňovaniam práv tretích osôb a zapísania do katastra
  • daň z prevodu nehnuteľnosti (Documentary Stamp Tax of Deeds) – pohybuje sa vo výške 0,7 %. Podľa okresu, v ktorom sa nehnuteľnosti nachádzajú, ju hradí buď kupujúci, alebo predávajúci.

Platí sa daň z vlastníctva nehnuteľnosti na Floride ?

'Áno, platí sa raz za rok a hradí sa z nej väčšina miestnych služieb, ako sú školy, polícia, verejné športoviská a veľa ďalších. Jej výška je veľmi rôznorodá, pohybuje sa v rozmedzí 1 – 2 % a závisí od lokality, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Jej konkrétnu výšku vám vopred, samozrejme, povieme.

  

Musím ako nerezident v USA podať daňové priznanie ?

Aj nerezidenti musia rovnako ako dočasní rezidenti a občania USA odovzdať jedenkrát ročne federálne daňové priznanie. Od príjmov je možné odpočítať celý rad výdavkov, ako sú napríklad úroky z hypotekárneho úveru, cestovné náhrady, dane z nehnuteľností a pod.

Aké dane platia na Floride firmy ?

K najväčším výhodám podnikania na Floride patrí, že tu nie je, rovnako ako v ďalších siedmich štátoch USA, zavedená takzvaná štátna daň z príjmu. Viac informácií k firmám a daniam vám radi poskytneme.

TURISTICKÉ OTÁZKY

Čo nakúpiť na Floride?

Florida je známym nákupným rajom. Oplatí sa tu zaobstarať predovšetkým značkové oblečenie, športové a spotrebný tovar. Tieto kúsky tu zoženiete až o štvrtinu lacnejšie ako u nás. Bude komplikované lákavým cenám odolať, preto si dajte pozor, nech neprekročíte váhový limit vašej batožiny. Potom by vás totiž nákupy vyšli veľmi draho.

Ako sa dá platiť na Floride?

Prakticky všade dnes zaplatíte platobnou kartou. Pred odletom si preverte, či ju máte aktivovanú pre platenie v zahraničí. Postrážte si tiež, či je embosovaná, teda má reliéfne vytlačené údaje, ostatné typy kariet vám tu totiž nemusia akceptovať. Pre všetky prípady je lepšie mať so sebou tiež nejakú hotovosť. Nenoste pri sebe ale viac ako 200 dolárov na osobu a ak nechcete budiť nežiaducu pozornosť, snažte sa nepoužívať veľké bankovky (50 a 100 USD).

Proč si vybrat zrovna Floridu?

Florida patří podle mnoha žebříčků k turisticky nejoblíbenějším lokalitám. V této destinaci si totiž každý přijde na své – ať už chcete celoročně relaxovat na nádherných dlouhých prosluněných písečných plážích, užívat si adrenalin při vodních radovánkách, kochat se dech beroucí krásou přírody v četných přírodních parcích a rezervacích, zavítat do víru nočního života nebo strávit příjemné chvíle v proslavených zábavních parcích. To vše máte prakticky na dosah, z Vídně či německých letišť se do Miami dostanete přímými linkami, za zpáteční letenku zaplatíte asi 10 000 Kč. Při cestě z Prahy musíte počítat minimálně s jedním přestupem.Florida patří podle mnoha žebříčků k turisticky nejoblíbenějším lokalitám. V této destinaci si totiž každý přijde na své – ať už chcete celoročně relaxovat na nádherných dlouhých prosluněných písečných plážích, užívat si adrenalin při vodních radovánkách, kochat se dech beroucí krásou přírody v četných přírodních parcích a rezervacích, zavítat do víru nočního života nebo strávit příjemné chvíle v proslavených zábavních parcích. To vše máte prakticky na dosah, z Vídně či německých letišť se do Miami dostanete přímými linkami, za zpáteční letenku zaplatíte asi 10 000 Kč. Při cestě z Prahy musíte počítat minimálně s jedním přestupem.

Kde se na Floridě ubytovat?

Florida nabízí mnoho různých typů ubytovacích zařízení. Záleží jen na vašem rozpočtu a preferencích, zda dáte přednost kempům, hostelům, rodinným penzionům, hotelům. Ubytování si zarezervujte v předstihu. Jedete-li sem maximálně na dva týdny, pak doporučujeme hotel, chystáte-li se tady setrvat delší dobu, pak se vám více vyplatí pronajmout si tady byt nebo dům.

Jak na Floridě trávit čas?

Na Floridě je pořád co dělat. Relaxovat na krásných písečných plážích, skvěle se najíst, užít si nakupování, vyzkoušet nejrůznější vodní sporty, zahrát si golf, navštívit některou z četných přírodních rezervací nebo se vyřádit na atrakcích v nejznámějších zábavních parcích, ve Walt Disney Worldu nebo Sea Worldu. Nuda nehrozí ani po západu slunce – v klubech na South Beach, Miami Beach nebo v centru Orlanda to pořádně žije.

Jak po Floridě cestovat?

Nejlepší a nejpohodlnější variantou pro cestování a poznávání je vzhledem k rozlehlosti Floridy automobil. Půjčovny se nachází prakticky na každém rohu a ceny nabízí víc než příznivé. Abyste se mohli posadit za volant, potřebujete řidičský průkaz – někde stačí jen ten s vlajkou EU v rohu, jinde vyžadují řidičák mezinárodní. Další nezbytností je pak kreditní karta, která poslouží nejen k zaplacení, ale i jako záloha. Prakticky všechna auta jsou vybavena automatickou převodovkou, takže se vám bude řídit daleko jednodušeji. Připočteme-li k tomu excelentní stav tamních silnic, pak se opravdu nemusíte ničeho bát.

Je na Floride bezpečne?

Florida sa považuje za turistický raj, je tu vysoká bezpečnosť. Avšak aj tu nájdeme miesta, ktorým je lepšie sa vyhnúť, obzvlášť po zotmení - ide napríklad o chudobné štvrti v Miami. Najväčšie riziko pre turistov predstavujú vreckári a zlodeji, ktorí sa pohybujú hlavne na frekventovaných miestach. Pozorne teda strážte svoje kabelky, batohy a vrecká.

OSTATNÉ OTÁZKY

Kto sa mi bude starať o nehnuteľnosť na Floride v čase mojej neprítomnosti ?

Počas vašej neprítomnosti budete potrebovať správcu nehnuteľnosti, ktorý si prevádzku vášho domu na Floride vezme na starosť. Využiť môžete buď priamo naše služby, alebo vám radi odporučíme vhodného správcu presne podľa vašich požiadaviek.

Aké sú náklady na prevádzku nehnuteľnosti na Floride ?

Výška nákladov na prevádzku sa odvíja od konkrétneho typu nehnuteľnosti. Viac si priplatíte pri nehnuteľnostiach v komunitách, kde využívate veľa služieb, ako sú spoločné bazény, fitnes, tenisové kurty či golfové ihriská. Medzi hlavné výdavky patria výdavky za elektrinu, z ktorých najväčšiu položku tvorí klimatizácia, ktorá nielen ochladzuje vzduch, ale zároveň aj odvádza vlhkosť. Niečo stojí aj starostlivosť o trávnik, ktorý je potrebné nechať niekoľkokrát do roka pokosiť, zadarmo nie je ani povinný servis bazéna a počítať musíte aj s poplatkami týkajúcimi sa telefónu, internetu a televízie.

Je povinná inšpekcia nehnuteľnosti licencovaným odborníkom ?

Inšpekcia nehnuteľnosti je povinná iba v prípade, že na financovanie nákupu nehnuteľnosti využijete hypotéku. Napriek tomu vám ju rozhodne odporúčame aj v ostatných prípadoch. Získate totiž informácie o skutočnom stave nehnuteľnosti vrátane odhadu cien prípadných opráv. Dostávate zároveň aj nástroj na komunikáciu s predávajúcim o možnej zľave.