Čo nezabudnúť zariadiť pred cestou do USA?

V súčasnej dobe môže každý z nás cestovať v podstate kamkoľvek, obzvlášť ak nie je obmedzený finančným rozpočtom. Ďaleko dostupnejším variantom sa stali aj Spojené štáty americké. Cestu za "veľkú mláku" je však potrebné dobre naplánovať, jedine tak vás na nej nič nepríjemné neprekvapí. Zariadiť musíte predovšetkým potrebné formality. Na čo všetko nezabudnúť?

Letenky

Ak plánujete cestu do USA, potom by ste mali začať hľadať letenky aspoň dva až tri mesiace pred odletom. Ponúka ich celá kopa spoločností, samozrejme za rozdielnu cenu, ktorá sa navyše mení s ohľadom na dopyt, sezónu, konkurencii a mnoho ďalších faktorov. Pokiaľ budete mať šťastie, potom môžete naraziť na cenovo výhodné akcie, niekedy sa dokonca dostanete aj pod 10 000 Kč za spiatočnú letenku, a to so všetkými poplatkami a taxami. Ich najväčšia nevýhoda však tkvie v tom, že je ich len obmedzené množstvo. Niekomu navyše môže vadiť rýchly odlet v priebehu niekoľkých dní, alebo naopak ten neskorý až o mnoho mesiacov. Zistite, či je batožina v cene letenky, niekedy za ňu totiž musíte platiť osobitne, čo môže cenu letenky podstatne navýšiť.

Vstupné dokumenty

Bez biometrického pasu do USA neodcestujete. Obsahuje dôležité biometrické údaje vrátane odtlačkov prstov. V Česku sa vydáva od septembra 2006, ak ho nevlastníte, musíte si ho vybaviť. Majte však na pamäti, že jeho vyhotovenie môže trvať až niekoľko týždňov, požiadajte o neho preto v predstihu. Od roku 2008 už občania Českej republiky nepotrebujú do USA víza, pokiaľ teda dĺžka ich pobytu nepresiahne 90 dní. Stačí vyplniť cestovnú registráciu ESTA, čo je vlastne také povolenie, ktoré vás oprávňuje k vstupu do USA. Vybavíte ho online na stránkach Amerického veľvyslanectva. Zaplatíte poplatok 14 dolárov a za pár minút obdržíte potrebný cestovný dokument.

Cestovné poistenie

Obstarať si nezabudnite tiež cestovné poistenie. Je síce drahšie ako do ďaleko nebezpečnejších krajín, ale rozhodne sa vám oplatí. Náklady na zdravotnú starostlivosť totiž patria v Amerike k tým najvyšším. Ak by sa vám tu niečo stalo a potrebovali by ste ošetriť, bez poistenia sa nedoplatíte. Priemerne náklady na liečbu sa vyšplhali skoro na štvrť milióna korún, a to by ste z vlastného vrecka určite hradiť nechceli. Riaďte sa preto heslom: kto je pripravený, nie je zaskočený!