Cesta do USA krok za krokom

Chystáte sa letieť do USA po prvýkrát a máte z toho obavy? Každý je občas nervózny. Nemusíte sa ale ničoho báť, krok po kroku vás dovedieme až do vašej cieľovej destinácie. Povieme vám, čo vás čaká, poradíme, ako sa pripraviť, aby všetko prebehlo hladko a bez najmenších problémov. A vysnívanú destináciu si tak užijete plnými dúškami.

Airport - Florida Homes

Potrebné dokumenty

Slovenskí občania do USA nepotrebujú už od roku 2008 žiadna víza. Vybaviť si však musia cestovné povolenie ESTA. Hoci to zvyčajne trvá pár minút, odporúča sa oň požiadať aspoň tri dni pred cestou. Potrebujete k tomu platný cestovný pas a vyplnený formulár, ktorý nájdete na webe. Po zadaní potrebných údajov zaplatíte poplatok vo výške 14 USD. Pre všetky prípady si potvrdenie vytlačte.

Pri odbavení

Na letisku buďte aspoň dve hodiny pred plánovaným odletom, aby ste mali dostatočnú časovú rezervu v prípade neočakávaných komplikácií. Odbaviť sa môžete buď sami online, na špeciálnych self check-in kioskoch, či u klasických prepážok. Tu vám vydajú palubnú vstupenku a odbavia vašu batožina. Vopred si zistite, aké platia u leteckej spoločnosti limity, pokiaľ ide o povolenú hmotnosť a počet kufrov. Najčastejšie sa jedná o jeden kus s hmotnosťou 23 kg, za každé deko navyše si nemálo priplatíte. Neprevážajte jedlo ani pitie, pri ceste do USA vám totiž môžu batožinu otvoriť a oboje vyhodiť.

Airport - Florida Homes

Pred vstupom do lietadla

Cestovanie lietadlom má svoje prísne pravidlá, najmä pokiaľ ide o príručnú batožinu. Po tragickom 11. septembri 2001 si môžete na palubu vziať len tekutiny, krémy, gély a pasty s maximálnym objemom 100 ml, pričom ich celkový objem nesmie presiahnuť jeden liter. Dajte si na to pozor, pretože pri kontrole vám nič neodpustia a veci nemilosrdne vyhodia do koša. Výnimku tvorí detská výživa, špeciálne stravovacie prísady a lieky, na ne však potrebujete potvrdenie od doktora. Všetko starostlivo zabaľte do uzatvárateľného plastového vrecka, ktorý zoženiete na letisku. Pri bezpečnostnej prehliadke ho vytiahnite a vložte do boxu, ktorý prechádza skenerom. Uložte doňho tiež peňaženku, mobil, kľúče, retiazky, hodinky a ďalšie kovové predmety, aby ste mohli prejsť detekčným rámom. Pred nástupom do lietadla len ukážete pas a palubnú vstupenku a môžete vojsť dovnútra.

V lietadle

Let do USA trvá v priemere sedem hodín. Aby vám preto cesta do New Yorku, Miami či inej cieľovej destinácie rýchlejšie utiekla, snažte sa si ju čo najviac spríjemniť. Oblečte sa pohodlne, vybavte sa vankúšikom pod hlavu, oceníte iste aj nejakú malú desiatu, pretože pauzy medzi jedlami servírovanými na palube môžu byť trochu dlhšie. Do príručnej batožiny si bez problémov môžete vziať napríklad sušienky. Nudu zaženiete spánkom, čítaním knižky, počúvaním hudby alebo sledovaním filmov. Pred pristátím v USA v lietadle dostanete formulár colnej deklarácie, ktorý vyplníte a na letisku odovzdáte colníkom.

Po prílete

Po prílete musíte absolvovať imigračnú kontrolu, ktorá má odhaliť ľudí v USA nežiadúcich. Úradník vás vyfotí, odovzdáte odtlačky prstov, skontroluje vám pas, spýtať sa vás môže tiež na pár otázok, napríklad ako dlho plánujete v krajine zostať, kde budete bývať, aké máte plány a podobne. Obvykle celá procedúra zaberie pár minút. Na záver dostanete pečiatku a môžete si ísť vyzdvihnúť batožinu. Potom vás čaká už len colná kontrola, kde odovzdáte vyplnený formulár z lietadla a ste "voľní". Pretože letisko v amerických metropolách býva zvyčajne situované ďaleko od centier miest, dohodnite si odvoz už pred cestou. Budete tak bez starostí a vyjde vás to ďaleko lacnejšie, ako keby ste to riešili až na mieste.

USA ponúka celý rad krásnych lokalít. Za návštevu rozhodne stojí Florida, kde nájdete veľa atraktívnych miest nielen na návštevu, ale aj pre život. Ak sa na Floride hodláte usadiť, neváhajte sa na nás obrátiť. Špecializujeme sa na predaj rodinných domov, bytov, novostavieb na Floride, pomôžeme aj s ich prenájmom a kúpou. Poradíme si aj s komerčnými nehnuteľnosťami a pozemkami. Vy vyslovujete svoje sny, my ich plníme.